Уроците, които никога няма да чуете от професор по предприемачество*

*Освен ако не се казва Пол Кюин-Хайт и не се намирате в betahaus с шепа хора с безброй хубави въпроси!

Единствената му титла е „г-н”.

Въпреки това INSEAD са му поверили множество предприемачески програми, своят стартъп акселератор, както и ролята на „предприемача в къщата” (Entrepreneur-in-Residence), към който всеки може да се обръща за съвети при стартиране на нови проекти и бизнес.

Успоредно с това той продължава да създава успешни компании по цял свят вече 23 години. Започнал е като технологичен евангелист в Apple, минал е през ролята на VC, преструктурирал е не-една голяма компания и е предприел много нови смели начинания в САЩ, Австралия, Китай и къде ли не.

Цялата тази успешна история, обаче, не можеше да ни подготви за това, което ни предстоеше в малката обедна дискусия при приятелите ни от betahaus. Те побързаха да го поканят при тях след големия интерес, който Пол Кюин-Хайт предизвика на DigitalK. От нас се искаше само да задаваме въпроси и да бъдем отворени за страхотните уроци и енергия, които летяха из въздуха. Предлагаме ви десетина от тези малки летящи съкровища, които успяхме да уловим от този необикновен човек.

betahaus

betahaus

ЗА ЕКИПА

  • Колкото повече стойност създавате, толкова по-трудно ще си намерите партньор.
    Това не означава, че трябва да се отказвате да го търсите. Не означава, обаче, и че трябва да правите компромиси и да се задоволявате с по-малко отколкото ви е необходимо, само, за да имате някого до себе си.
  • Какво можем да научим от влакчетата на ужасите?
    Те са такива, защото ни дават и ни взимат три основни неща: видимост, контрол и подкрепа. Това са и нещата, на които трябва да обърнем внимание при взаимодействието с хората в екипа ни. Например, често ключът към привличане на нов партньор и мотивиране на хората в екипа, се крие в това да съберем и да им покажем, че имат повече ресурси отколкото реално са им необходими. Това им дава усещане за видимост, контрол и подкрепа и съответно необходимата увереност, за да се присъединят към нас и да се справят!
  • Битките се водят от сержантите.
    Не разпределяйте ролите в екипа прекалено бързо, тъй като истинските лидери си проличават по време на най-големите трудности. Ако поставите някого начело на компанията, а друг излезе на преден план по време на битката, конфликтът между формалната и неформалната власт в компанията може да ви убие.
  • Намерете канарчето и го слушайте.
    Някога във въглищните мини в САЩ миньорите носели със себе си клетки с канарчета. Когато канарчето пеело, те знаели, че всичко е наред. В случай на опасно покачване на нивата на отровните газове, канарчето падало и умирало, а те имали достатъчно време, за да излязат от мината. Всяка компания се нуждае от такова канарче, за да могат хората да се ориентират по тях когато се почувстват несигурни. Канарчетата са хора, които винаги дават правилните сигнали за това, което се случва. Обикновено знаят всичко, остават спокойни и хладнокръвни по време на буря и се превръщат в силни лидери без да се стремят към това.

 

ЗА БИЗНЕС ИДЕЯТА

  •  Колко е дълъг един конец?
    Колкото различни хора попитате, толкова различни отговори ще получите. По същия начин, отговорът на въпроса какво е необходимо за реализирането на една добра бизнес идея е различен за всички. Пет-годишният син на Пол много добре може да разграничи онова, което му е необходимо от това, което иска. В своето писмо към дядо Коледа, той е написал: „Нужди: чорапи, панталони и бельо. Желания: влакче на ужасите с акули и хеликоптер”. Определено има какво да научим от него…
  • Имате ли нужда от своя собствен продукт?
    Ако да – супер, вече знаете кой е вашият целеви пазар. Остава да разберете само колко е голям той.
  • Как да намерим правилните партньори и клиенти?
    Най-важното е да се забавлявате с това, което правите. Когато го видят, хората се чувстват естествено привлечени към вас. Както най-добрите партньори, така и най-добрите клиенти са онези, които идват при вас без да се налага да влагате много усилия. Те просто ви виждат, чуват вашата идея и не могат да си намерят място, докато не разберат повече и не я тестват. Ако трябва да им „продавате” идеята си, нищо няма да се получи.

 

ЗА ПРЕДПРИЕМАЧА

  • Как да знаем кое е първото нещо, което трябва да направим сутрин?
    Номер 1 винаги трябва да бъде онова, от което ни е страх и което не искаме да свършим – обикновено то е най-важното. Или другояче казано: „Веднага щом станеш сутринта изяж една жива жаба. Можеш да си сигурен, че това ще е най-гадното нещо, което може да ти се случи през деня”.
  • Как да използваме хаоса в главите си, за да взимаме по-добри решения?
    Големите решения никога не са лесни. Съветът на Пол е да отидете на това място, да се срещнете с този човек, да направите каквото можете, за да усетите по-добре дадената алтернатива. Когато го правите, отделете един момент, за да затворите очи. Можете ли да мислите ясно и целенасочено без големи усилия за тази алтернатива? Или всичко е хаотично и разбъркано в главата ви и имате желание да отлагате решението и да не мислите сега? Ако е второто, откажете се от тази опция – тя не е за вас.
  • За необикновените хора, които не могат да свършат обикновени неща.
    Чухме историята на Пол за един човек, с който той е работил в 6 различни проекта. В рамките на първите 3 той се е справял блестящо с всичко, с което се захванел. Когато започнали с четвъртия, обаче, нещо се променило. Същият този човек постоянно поемал ангажименти и задачи, които не изпълнявал. Стигнало се до там, че се наложило да се разделят. Когато се събрали отново за пети път, нещата потръгнали страхотно отново. Каква била причината за случилото се в четвъртия проект? Всяка сутрин, докато Пол се будел с усмивка, неговият колега се будел намръщен, че отново ще трябва да прави това, което не му доставя удоволствие. Не можел да се накара да свърши онова, което обещавал. И най-способният човек може да се провали, когато я няма страстта в това, което прави.  В тази връзка:

 

„Животът на хората се стича спрямо изборите, които те правят. Тези избори се делят на два типа – такива, които разширяват нашия капацитет и такива, които го намаляват.”

Хубав повод да се замислим над посоката, в която вървим и изборите, които взимаме в момента.

Благодарим ти, Пол! Благодарим ви, betahaus!

 

2 replies on “Уроците, които никога няма да чуете от професор по предприемачество*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *