Успешните презентации: Дизайн на слайдовете

Добре дошли в последната част от серията от статии за успешните презентации. Остана ни да покрием само още един важен елемент, който за съжаление обаче много презентатори пропускат и така обричат презентацията си още преди тя да се е случила – дизайна на слайдовете. Как изглежда вашето „слайдшоу“ е от изключителна важност, защото то ще ви помогне да грабнете и задържите вниманието на публиката си (предполагам искате това?), както и ще повиши драстично възможността да постигнете целта на презентацията си (предполагам искате и това?).

бла

И така, ето няколко основни съвета, които да приложите, за да направите така, че да се отличите от 99% от презентаторите по света – тези, които използват PowerPoint като алтернатива на текстов редактор:

Започнете аналогово – да, съгласен съм, това не е конкретен дизайн съвет, но е съвет, който ви давам, защото той всъщност ще рефлектира пряко върху това как изглеждат слайдовете ви. Повечето презентатори започват директно в софтуера за правене на презентации – PowerPoint най – често. ГРЕШКА! PowerPoint, Prezi, Sway и т.н. са просто инструменти, които идват със своите възможности и лимитации. Когато започвате да подготвяте слайдовете си не искате подобни ограничения. Следващия път, когато подготвяте важна презентация направете следното – вземете бял лист хартия или просто някакъв тип хартия – било то малките жълки лепящи листчета или нещо друго и следвайте тези стъпки:

  • a. Разграфете листа на някакъв тип квадратчета или просто отделни части и във всяка една част напишете с кратки изречения или ключови думи една по една идеите си – едно квадратче – една идея/изречение/ключова дума.
  • b. Вижте пред себе си всичко, което мислите, че трябва да е в презентацията ви и помислете каква би трябвало да е последователността на тези идеи, за да може да се получи една цялостна история. Обозначете всяко едно от квадратчетата като просто написвате в някой от ъглите му съответния последователен номер сякаш е слайд – 1,2,3 и т.н.
  • c. Отново разгледайте как изглежда презентацията ви – ако това е финалната последователност на идеите ви и вашето послание изглежда построено добре, то задайте си въпроса как би трябвало да изглежда всеки един слайд по отделно, така че идеята, която е на него да бъде представена най – ефективно – цитат ли трябва да бъде използван или снимка, а може би графика или може би видео? Нарисувайте(не, никой не очаква от вас да рисувате като художник – и аз не съм) какво точно си представяте във всяко едно квадратче.

Това е! Вече имате структурата на вашата презентация и как би трябвало да изглежда всеки един от слайдовете ви. Сега е подходящ момент да пуснете компютъра си и да отворите PowerPoint и просто да „нанесете“ тези слайдове там.

2. Премахнете всичко ненужно – идеята тук е много проста – на слайдовете ви не трябва да има нищо, което не добавя стойност към презентацията ви. Запомнете – слайдовете ви трябва да добавят към това, което казвате, а не да ви повтарят. Важно е всеки от нас да знае, че заради това, че PowerPoint ни дава възможност да сложим ужасно много неща (обекти) на един слайд, това всъщност не означава, че трябва да го направим. Ето пример за слайд, на който просто има много „неща“ и неговата поправка отдолу(имайте предвид, че дори и „лошия“ слайд не е най – лошото, което можете да видите и съм сигурен, че ще се съгласите):


1

 

1.1

В случая просто нямам необходимост да обяснявам в заглавието какво точно е това, което публиката вижда, защото като презентатор, аз ще им го кажа или ще направя презентацията така, че този елемент да се подразбира. Колкото до логото на конференцията – рядко е напълно задъжлително то да е на всеки един слайд от презентацията ви. След като е така и нужда от него – махаме го!

3. Слайдовете ви трябва бъдат възможно най – семпли – директно свързано към предишния съвет! Простотата на слайдовете и това да премахнете всичко ненужно „играят“ заедно, за да направят слайдовете ви истински ефеквтивни. Какво означава това слайдовете ни да са прости все пак – означава, че когато превключите на следващия слайд, публиката ви може да го види изключително лесно и да го „скенира“ ужасно бързо. Това е важно, защото ако имате слайд, който отнема 30 секунди, за да бъде разбран, то сигурен съм се сещате какво ще се случи – те ще загубят 30 секунди от вниманието си към вас, за да се опитат да разберат слайда(дали ще успеят след тези 30 секунди е също интересен друг въпрос), а това е много голяма грешка! Те са дошли, за да слушат вас, а не за да четат или да се опитват да разгадават слайдовете ви. Ако второто беше вярно – по – добре директно им ги изпратете по мейл и не организирайте събитие въобще!

Каква е най – често срещаната ситуация тук – разбира се, ужасно много текст или прсото повече текст от необохидмото. Защо се получава това? Много просто – защото е лесно… Лесно е да напишем изречения и да ги сложим на слайдовете. Лесно е да направим copy-paste. Лесно е. Още нещо, хората, като такива, обичаме да показваме колко много знаем по темата, за която говорим(а и не само). Заради това много често решаваме да включим и сложим много информация на слайдовете ни – за да покажем, че знаем материята много добре, за да покажем, че просто знаем много. Проблемът на този подход обаче е, че резултата е всъщност негативен за нас като презентатори – опитаваме се да кажем / покажем много във време, което не ни го позволява и вместо да кажем по – малко, но публиката ни да го запомни и разбере, ние казваме много, но тя не разбира и запомня нищо. Пример за подобни слайдове могат да бъдат долната комбинация:

2

2.1.

Отново – слайдовете не трябва да ви повтарят, а да ви допълват и подкрепят.

4. Сигурни ли сте, че знаете къде е центъра? – ако искате да центрирате нещо на вашия слайд как подхождате? Избирате обекта/текста(или и двете) и от менюто избирате Align -> Center и може би заедно с това Align -> Middle? И ще сте прави. Проблемът е, че в презентациите ни ни се налага да направим нещо допълнително, за да може обекта, който искаме в центъра всъщност да изглежда там. Да, функционалността в PowerPoint ще постави обекта на математически правилното място, но това за съжаление не е мястото, на което вашата публика ще го очаква. Мястото, на което трябва да поставите съдържанието си е всъщност една идея по – нагоре. Ето и пример. Първата снимка е с математически правилното място.

3

 

3.1.

Независимо, че можете да видите разликата и от снимките, направете ми услуга – отворете PowerPoint и си създайте един много бърз и лесен слайд, за да изпробвате това, което току що прочетохте. Направете слайда първо с центриран математически обект, изкопирайте го и поставете копието отдолу. На него обаче издърпайте обекта леко нагоре. Сега преминете в режим „Слайдшоу“ и вижте разликата между двата слайда сами.

5. Търсете идеи навсякъде, по всяко време – последният ми съвет ще е по – генерален. След като четете тази статия и сте стигнали до последната точка, то вие сте човек, който очевидно се интересува и разбира значението на дизайна в презентациите. Точно заради това искам да ви посъветвам да започнете да се оглеждате – всеки ден, всеки един момент, където и да сте. Вижте дали около вас няма нещо, от което да можете да вземете идея за следващата ви презентация. Може би е нещо в природата или просто някакъв друг продукт – забележете го и вижте какво го прави по – специален – може би е комбинацията от цветове, които са използвани за дизайна му? Ако е така, защо не пробвате същата тази гама от цветове в следващата ви презентация? Едва ли ще ви коства огромно усилие, а в същото време е почти гарантирано, че точно тези цветове ще си паснат един с друг. Та нали вече ги видяхте…

Има толкова много неща в ежедневието ни, от които можем да черпим идеи – нека да започнем да го правим, защото е 2016. Крайно време е нивото на презентациите, които правим, а и виждаме да бъде по – високо.

С този последен съвет, поредицата ни статии за успешните презентации е към края си. Аз и екипа на 356labs се надяваме, че това, което прочетохте ви е било полезно и че всъщност ще го прилагате от тук насетне във вашите следващи изяви, защото истината е, че това са стъпки, които и ние използваме както за нашите презентации, така и когато работим с клиентите ни.

Ако искате да научите повече на тема дизайн, то препоръчваме да видите записа на нашата презентация в СофтУни. А ако сте фен на книгите, то няма как да не ви посъветваме да инвестирате в книгата на Гарр Рейнолдс – PresentationZen Design 2 – едно четиво, от което можете да вземете изключително много идеи за това как всъщност трябва да изглеждат нашите презентации.
Успех и не забравяйте – ако имате въпроси на тема презентации или техния дизайн, просто ни ги напишете във Facebook, Twitter или Instagram с хештаг #ask356labs. За нас ще е удоволствие да ви отговорим като част от The #ask356labs show, което стартирахме наскоро.

 

Boris_Hristov_OfficialБорис Христов  е основател и управител на 356labs – creative агенция за дизайн на презентации. Говори редовно в държави по целия свят и не веднъж е избиран за най – добър лектор на съответното събитие. Занимава се с обучения и трейнинги повече от 5 години и е обучавал както студенти, така и мениджъри на огромни корпорации на това как да презентират успешно. Най – бързият начин да се свържете с него е Twitter, където пише под @BorisHristov, а ако имате въпрос свързан с презентирането и презентациите, то напишете го като използвате хештаг #ask356labs във всяка една голяма социална мрежа – той ще ви отговори като част от шоуто, което записва – The #ask356labs show.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *