Здравко Николов: За първи път в света, за втори в България

На 7.06 аулата на СУ „Св. Климент Охридски” се напълни за последното, преди горещите летни месеци, издание на SIStory с гост-лектор Здравко Николов. Той е съосновател на компанията 3DC и в продължение на час и половина той ни разказа своята вълнуваща история и ни предаде уроците, които е научил по пътя към успеха.

Събитието беше нетрадиционно озаглавена „Да се правиш на модерен бизнесмен в България” и зрителите не останаха разочаровани, защото Здравко се опита и успя да събере всички основни стъпки в създаването на нов бизнес в една лекция. Заради участието от публиката, тя започна по-разчупено от обикновено със следния въпрос: „Преди всичко останало – смели ли сте?”.

Здравко влезе в детайли за разбирането за смелост. Според него, за да минавате за смели, трябва да сте уязвими, а под уязвими има в предвид да станете за смях и това да не ви притеснява. Това е и единият край на спектъра на смелостта за него, а другият е именно да можеш да поемаш отговорност за действията си и за последиците, които следват от тях. Този край на спектъра е необходим на всеки мениджър, който иска да ръководи успешен и проспериращ бизнес.

21

Намери си дружинка

Създаването на нов бизнес крие много опасности. Здравко сподели личния си опит с основаването на 3DC и предложи няколко ключови съвета за сформиране на екип. Важно е в екипа на един стартиращ бизнес да се съберат членове с различни професионални и лични интереси. Също така е важно да не се събирате с много на брой души и е добра идея екипът да има нечетен брой членове, за да се взимат решения по-лесно и да не се стига в ситуации, в които сте разделени 50 на 50. Здравко мисли, че не е добра идея да се прави бизнес с приятели, защото винаги съществува възможността да не ви провърви и бизнеса ви да не потръгне и заради него да се скарате с приятелите си. Защото „българите сме световни шампиони по: Кой е виновен?” В крайна сметка, важното е да „не предобряте манджата”.

 

Следващата важна стъпка е измислянето  на идея. Здравко ни сподели двете основни опции:

  1. Да създадеш нещо уникално и ново, невиждано до сега. Както той се изрази: „За първи път в света, за втори в България.”.
  2. Да се присламчиш към някой, който вече е измислил нещо. Тоест да си намериш работа в стартираща компания или тъкмо изгряващ стартъп, който има потенциал за развитие.

Здравко сравни стартирането на успешен стартъп със скоростната кутия на трактор. Метафората се изразява в това, че скоростната кутия не функционира ефективно без целия трактор, също както компанията не може да функционира добре сама, без необходимата среда за това.

Здравко сподели с нас и три въпроса, на които трябва идеята ви да отговаря с „да” едновременно:

  1. Технически възможна ли е идеята ви?
  2. Реална ли е?
  3. Струва ли си?

Перфектния вариант е отговора и на трите въпроса да е „да”, но в крайна сметка не е нужно да отговаря на всички, за да идеята ви да е добра. Винаги има изключения.

1

Бизнес план в Excel

Една от най-важните стъпки в стартирането на бизнес, е направата на бизнес план. Съвета на Здравко е, че „ако не работи в excel, няма да работи никъде”, защото в excel можете по най-проста и лесна начин да структурирате плана си. Няколко от компонентите на бизнес плана, на които Здравко обърна внимание, се различават по сложност и по трудност. Едно от базовите неща, които трябва да направите, е да съберете факти за сферата, в която искате бизнеса ви да пробие. Също така трябва да предвидите вашите бъдещи разходи, а по-трудната и по-важната част е да направите оценка на преходите си. Плана ви служи като съпоставка с реалността. Сравнение на „живият” живот с очакванията и желанията ви. „Винаги трябва да имате план, за да има какво да променяте, когато нещата се провалят.”. Но не забравяйте, бизнес плана е нещото, което желаете, а не „живият” живот.

След като сте си структурирали бизнес план, следва една от най-сложните части – да си намерите финансиране. Важно е да разберете как работят различните видове инвеститори и какво очакват да получат. „За всяко едно нещо си има време.”. Здравко споделя, че в началото, когато са си търсили финансиране са плащали на професионалист, за да им прави бизнес плановете, защото тогава не са имали достатъчно опит. Използвайте по правилен начин инструментите за финансиране: ходете на курсове, говорете с някой, който вече е постигнал това, което се опитвате да направите.

9

All-in-one, best in None

Най-важното, което Здравко сподели с нас е това как един бизнес може да обърка посоката, в която се движи или както той го нарече – рецепта за катастрофа. „All-in-one, best in None” според него, е причината поради, която всичко се обърква. Тоест не включвайте прекалено много дейности в бизнес плана, защото е лошо, да се луташ в това, което искаш да постигнеш. „За да можете да сте добри, трябва в много неща да сте наистина лоши.” Това е единственият начин да избегнете провала. „Или правете нещо, което разбирате и в което сте най-добри или въобще не се занимавайте. Или трябва да сте наистина добри или просто не пипайте.” Съветът на Здравко е, ако не разбирате от нещо, просто да наемете някой, който разбира, за да ви свърши работата.

25

Мястото на отличниците в бизнеса

„Хората, които се занимават с бизнес не са отличници.”. Дава за пример това, че много успешни мениджъри на големи американски компании са изпаднали от университетите, в които са следвали. Според него отличници са  добри съветници и приятели, но не и лидери. Ако книжката на някого е с шестици от горе до долу, според Здравко, той ще е добър служител, но не и мениджър, защото той не е човек, който е свикнал да се проваля. А преди да успееш е много вероятно да минеш през много провали.

За пореден път Здравко включи публиката в лекцията си, като зададе ключовия Въпрос: „Какво е най-важното качество, което трябва да притежава един мениджър?”. Базирайки се на опита си, според Здравко най-важното качество, което трябва да притежава един мениджър е умението да симплифицира, да може да опростява. Да знае кои са най-важните неща, за да бизнеса му да просперира, докато носи отговорност за него. Най-добрите мениджъри са прости хора, такива, които имат усет към нещата.

19

Формула на щастието

Според Здравко, в края на деня, е най-важно да си щастлив. А лесен начин да измериш щастието си е като си отговориш на три становища:

  1. Да имаме нещо, с което да се занимаваме
  2. Да обичаме някого
  3. Да се надяваме на нещо

Преди да започнете, трябва да знаете какво искате да постигнете, да сте наясно с целите и желанията си. А за да си поставите изпълнима цел, трябва да я формулирате добре. За да сте изпълнили целта си трябва да съпоставите реалността и очакванията си. Сподели с аудиторията, че малките моменти на истинско щастие за него са били, когато не е имал големи очаквания.

Здравко завърши представянето си с една история… сърцераздирателната история на Васко Абаджиев, най-великият български цигулар, който умира сам и забравен от всички. Поуката, която изведе от историята, е че „малцина имат истинска дарба да бъдат лидери, шефове, мениджъри, а още по-малко са тези, които са готови да се посветят напълно”.

32

СНИМКИ ОТ СЪБИТИЕТО

8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *